تبلیغات
شهدای گمنام - معرفی کتاب - سبک زندگی
شهدای گمنام
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من

 

 

مصادق الاخوان       تالیف شیخ صدوق

کتاب حاضر مجموعه روایتی است درباره رابطه میان مومنین و حقوقی که برادران دینی بر یکدیگر دارند و برای تحقیق پیرامون سبک زندگی اسلامی کتابی ارزشمند و قابل توجه است . کتاب فوق شامل 125 حدیث می باشد که در 43 باب تنظیم شده است . برخی عناوین این کتاب عبارتند از : اقسام برادران ، حدود برادران ، مهربانی با برادران ، برگزیدن برادران ، گرد آمدن . گفتگوی برادران ، سود رساندن برادران به یکدیگر ، دوری کردن برادران ازیکدیگر ، هراس برادران از یکدیگر ، خوشرویی با برادران ، رسیدگی به کارهای برادران ، دیدار برادران ، توجه به برادران ، شاد کردن مومن ، بخل بر برادران ، برگرداندن معامله به درخواست برادر ،آزمایش برادران ، اطمینان به برادران ، خوار ساختن برادران ، کسانی که از برادری با آنان باید پرهیز کرد .


صفات شیعه        تالیف شیخ صدوق

کتاب حاضر نیز از کتب حدیثی بسیار خوبی است که از برخی احادیث آن می توان برای تحقیق در موضوعات مربوط به سبک زندگی اسلامی استفاده کرد . شیخ صدوق در این اثر خود 71 حدیث از احادیثی که در آنها صفات شیعیان واقعی بیان شده اند را جمع آوری نموده است . البته شیخ صدوق کتاب دیگری به نام « فضائل الشیعه » دارد که نباید با این کتاب اشتباه گرفته شود .


 مکارم الاخلاق      تالیف حسن ابن فضل طبرسی

کتاب حاضر از کتب بسیار قابل استفاده در موضوع سبک زندگی اسلامی است در اهمیت این کتاب همین بس که پس از انتشار بسیار مورد توجه علما و مردم قرار گرفت و همین نکته دشمنان شیعه را بر آن داشت تا از شهرت و مقبولیت این کتاب به نفع خود استفاده کنند ، لذا در سال 1303 هجری قمری در نجف اشرف آن را چاپ نمودند . در موارد زیادی از کتاب ، تغییر و حذف و اضافه نمودند تا چهره شیعه را مشوه سازند و بسیاری از آداب اسلامی که امامان معصوم شیعه (ع) به آنها عمل می کردند را به خلفای خود نسبت دادند .

کتاب حاضر دارای 12 باب است که برخی از آن شامل : اخلاق و اوصاف پیامبر (ص) ، جایگاه بهشت در اخلاق ،بهداشت مو و ناخن ، زینت آرایی زن و مرد ، ویژگی های لباس و خانه ، آداب خوردن و آشامیدن ، مسائل مربوط به ازدواج ، آداب مسافرت ، بیمار و عیادت از او و ... می باشد .


 کشف الریبه عن احکام الغیبه           تالیف شهید ثانی (زیدالدین بن علی )

کتاب حاضر همانگونه که از نامش پیداست به یکی از مهمترین موضوعات مربوط به سبک زندگی اسلامی یعنی غیبت کردن پرداخته است . مقدمه شهید ثانی در ابتدای این کتاب که در آن انگیزه نگارش آن را بازگو می کند نیز قابل تامل است : «هنگامی که دیدم اکثر کسانی که به علم و فضل و عدالت منتسب هستند ، در حالی که در خواندن نماز و گرفتن روزه و انجام عبادت دقت می نمایند و از بسیاری از محرمات مثل زنا ، نوشیدن شراب و دیگر گناهان پرهیز می کنند ، اما با این حال قسمت زیادی از وقتشان را صرف مجالسی می کنند که در آن آبروی برادر دینیشان و یا مسلمانان دیگران را می برند در حالی که این کار را گناه نمی دانند و از مواخذه جبار سماوات و الارض نمی ترسند ؛ و علتی که آنان را وادار به این کار می کند در حالی که معاصی دیگر را انجام نمی دهند ، یا غفلت از حرمت آن و عذاب های الهی و یا مناقشه در آیات و روایات است ، برخودم واجب دانستم کتابی را بنویسم که در آن بعضی از روایات و آیات وارده شده در مورد غیبت گردآوری شده است و نام آن را«کشف الریبه عن احکام الغیبه » نامیدم و دنبال آن مباحثی از «سخن چینی» و «حسد» ذکرنموده و در آخر نیز به روایاتی که تشویق به برادری و دوستی و رحمت دارم آن را به پایان رسانیدم .


 مشکات الانوار فی غرر الاخبار           تالیف علی ابن حسن ابن فضل طبرسی

کتاب حاضر نیز از کتب حدیثی قابل استفاده در بعضی موضوعات مربوط به سبک زندگیس است . برخی از عناوین این کتاب عبارتند از : صفات شیعه ، نشانه های شیعه ، آداب و رسوم شیعه ، بیان حقوق واجب مومن بر مومن ، نهی اذیت مومن و جستجوی لغزش هایش ، قناعت ، علم و عالم و تعلیم و عمل به علم ، تشویق بر نوشتن و نامه نگاری ، حقوق پدر و مادر و نیکی به آنها ، صلحه رحم ، یتیم نوازی ، احترام به پیران ، درباره جوانان ، راستگویی و چشم پوشی از عیبهای مردم و منع از غیبت ، نگهداری زبان ، اصلاح میان مردم ، مدارا کردن و خوشرویی ، انفاق کردن ، آداب معاشرت با مردم ، انتخاب دوست ، اذن ورود به منازل ، سلام کردن و معانقه ، مصافحه و بوسیدن ، آداب نشستن ، عطسه زدن ، فضیلت رفت و آمد با یکدیگر ، رفتار با مردم و برابر با آنان ، حقوق همسایگان ، بردباری بر خشم و غضب ، هدیه دادن و گرفتن ، تواضع و فروتنی ، عفو و بخشش ، سخاوت و بخل ، حیا و شرم ، غیرت و مردانگی ، ثروت اندوزی و زیانی که بر مومن از ناحیه آن وارد می شود .

 


 

علام الدین فی صفات المومنین           تالیف حسن ابن محمد دیلمی صاحب ارشاد القلوب

پیش از معرفی این کتاب تذکر دو نکته ضروری است ؛ اولی اینکه در کتاب حاضر ، مواردی از کلام غیر معصومین (ع) نیز استفاده شده است و دوم اینکه ، بسیاری از ابواب کتاب موضوع بندی نشده است ؛ امادر عین حال برخی فصول کتاب حاضر برای تحقیق پیرامون سبک زندگی اسلامی قابل استفاده است ؛ مانند این عناوین :

آداب المتعلمین احادیثی پیرامون علم و علما احادیثی در بیان صفات مومن احادیثی در بیان مکارم الاخلاق احادیثی در بیان صفات شیعه احادیثی پیرامون فقر و غنی احادیثی پیرامون رزق و روزی احادیثی پیرامون برادر و آداب برادری و حقوق برادران وصف شیعه در بیان امیرالمومنین و امام رضا (ع) احادیثی پیرامون بیماری و عیادت از بیمار


الخصال          تالیف شیخ صدوق

شاید شیخ صدوق اولین محدثی باشد که به تالیف کتب حدیثی به شکل موضوعی پرداخته است. کتاب حاضر نیز آنگونه که از نامش پیداست به جمع آوری احادیث اخلاقی پرداخته است ؛ البته موضوعات اخلاقی در این کتاب از یکدیگر تفکیک نشده اند و مبانی فصل بندی شیخ صدوق ، تعدد موضوعات اخلاقی مطرح شده در یک حدیث قرار گرفته است . به همین دلیل کتاب فوق از باب یگانه ( یعنی احادیثی که در انها تنها به یک خصلت اخلاقی اشاره شده است ) شروع و تا باب صدگانه (یعنی احادیثی که در آنها به صد خصلت اخلاقی اشاره شده است ) ادامه دارد . در مورد این کتاب از منابع حدیثی اهل سنت نیز بهره برده است و هدفش جمع آوری صرف همه احادیث با موضوعات اخلاقی بوده است و دوم اینکه اینگونه نیست که همه احادیث این کتاب برای تحقیق در موضوع سبک زندگی اسلامی کابرد داشته باشد ؛ بنابراین پژوهشگران محترم هم باید بیش از پیش در تشخیص احادیث صحیح ، احادیثی که با موضوعات مربوط به سبک زندگی اسلامی ارتباط دارد را گزینش کنند .

 

 

 

 


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی